Leczenie nerwicy Poznań

Antoni Kępiński pisał: "Można z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że nie ma chyba człowieka współczesnej cywilizacji, który by przez krótki przynajmniej okres swego życia nie wykazywał wyraźnych objawów nerwicowych.", która to uwaga koresponduje z treścią artykułu Freuda "Kultura jako źródło cierpień".

Większość ludzi cierpi na uświadomione lub nieuświadomione objawy nerwicowe - nie zwlekaj i zgłoś się do naszego gabinetu psychoanalitycznego w Poznaniu na leczenie nerwicy.

Symptomatologia nerwic jest niesłychanie zróżnicowana, a ich występowanie utrudnia zwyczajne funkcjonowanie w życiu codziennym.

Objawy nerwic:

Zaburzenia czynności somatycznych: bóle różnych części ciała (głowy, żołądka, serca, kręgosłupa), zawroty głowy, drżenie kończyn, kołatanie serca, trudności z oddychaniem, porażenia narządów ruchu, impotencja, problemy gastryczne, skórne i wiele innych.

Zaburzenia w obszarze emocji: oraz osobowości: nagłe napady lęku, nieokreślony niepokój, różnego rodzaju fobie, chwiejność emocjonalna, nieustające przygnębienie, ciągłe odczuwanie napięcia, zanik zdolności odczuwania przyjemności, infantylność, uciekanie od odpowiedzialności, rozbudowanie struktur i zachowań narcystycznych, paraliż woli oraz zastój życiowy.

Zaburzenia percepcji i funkcji myślowych, natręctwa myślowe i/lub ruchowe, zaburzenia pamięci, problemy z koncentracją.

Nerwica a psychoanaliza

W lacanowskim ujęciu psychoanalitycznym symptomatologia nerwicy to sposób, w jaki nieświadome znajduje lukę,, pękniecie łącząc się z realnym [ciałem i rzeczywistością] i poprzez ową dziurę i szczelinę w symptomie ukazuje to, co wyparte i przynależne do niezrealizowanego, a ważnego w byciu i życiu jednostki, czemu podmiot się sprzeniewierzył zajmując taka czy inną pozycje neurotyczną. Tak nieświadome "mówi" do świadomości.

Najważniejsze są przyczyny powstania symptomów nerwicowych, a nie same objawy, które są wynikiem nieświadomej próby poradzenia sobie z jakimś nieakceptowanym stanem czy też sytuacją życiową, emocjonalną, zawodową lub w ogólna pozycją podmiotu wobec życia i śmierci, a z drugiej strony symptomy są formą uzyskiwania zastępczej satysfakcji i sposobem gwarantowania przyjemności płynącej z status quo, w który zainwestowało się dużo energii- co jednak wcześniej, czy później - przestaje działać.

W ujęciu psychoanalizy lacanowskiej nie można powiedzieć, że ludzie cierpią na nerwice, gdyż struktura neurotyczna [nerwicowa] jest jedna z trzech zasadniczych [ a nawet bodajże najpowszechniejszą } struktur psychicznych, które kształtują się podczas socjalizacji w dzieciństwie oraz w trakcie nabywania kompetencji językowej, generalnie to symptomy, które nie dostarczają już satysfakcji czy zwyczajnie nie dają żyć, sprawiają ,ze jednostka brnie w impas, zastój lub cierpienie.

Leczenie nerwic - Poznań

Freud określał sposób postępowania w procesie psychoanalitycznym z neurotykami chętniej jako pracę, "przepracowywanie" , niż leczenie. Chodzi o to, by odzyskać i zrozumieć dla teraźniejszości przeszłość, która miała na nią taki a nie inny wpływ doprowadzając podmiot do takiego właśnie tu i teraz, chodzi o to, aby zrekonfigurować przeszłość w teraźniejszości tak, by móc żyć w zgodzie ze swoimi odzyskanymi i odszukanymi pragnieniami, by być takim jakim się chciało być. W ujęciu lacanowskim pragnienie jest esencją życia, jego motorem sprawczym.

W przeciwieństwie do większości psychoterapeutów, psychoanalityk lacanowski zdaje sobie jednak sprawę, że większość ludzi tylko pozornie chce się zmienić, poznać samych siebie, a trafiają do terapeuty dlatego, iż przestała działać satysfakcja zastępcza albo też symptom utrudnia im za bardzo życie, czy też bliscy żądają zmian.

Nie o leczenie objawów nerwicy, nie o wyleczenie chodzi pacjentowi na ogół, ale o "zaleczenie", nie o zlikwidowanie przyczyn, ale doraźne środki. Domagają się oni od terapeuty doprowadzenia do normalnego, czy zwyczajnie efektywnego stanu. "Jednak zamiast tego, już na początku analizy, terapeuta oferuje inną zastępczą satysfakcję: dziwny rodzaj satysfakcji, źródłem której jest relacja przeniesieniowa i rozszyfrowywanie nieświadomego." - napisał Bruce Fink.

Leczenie nerwicy w naszym gabinecie w Poznaniu, jest tak prowadzone przez terapeutę, aby pacjent czuł się przede wszystkim swobodnie. Psychoanalityk akceptuje swojego pacjenta takim jakim o jest.

Gabinet Psychoanalityczny Psychoanalityk Tomasz Strugała, ul. Woźna 9/3, Poznań, woj. wielkopolskie, NIP: 7831263906, REGON: 301501522